Ўзбекистон ва Туркия ўртасида стратегик инвестициялар ва хусусийлаштириш соҳасида ҳамкорлик истиқболлари ва имкониятлари муҳокама қилинди
Жорий йилнинг 4 март санасида Давлат активлари агентлиги директори Туркия Республикасининг Ўзбекистон Республикасидаги Фавқулодда ва Мухтор Элчиси жаноб Уфук Улуташ билан музокаралар ўтказди.
Учрашув давомида томонлар Ўзбекистон–Туркия муносабатлари олий даражадаги ишонч ва стратегик шериклик руҳида изчил ривожланаётганини алоҳида таъкидлаб, кейинги йилларда амалга оширилган тизимли ислоҳотлар икки давлат ўртасидаги инвестициявий ва савдо-иқтисодий алоқаларни мутлақо янги босқичга кўтарганини қайд этди.
Шу билан бирга, турк ишбилармон доираларининг Ўзбекистондаги хусусийлаштириш жараёнларида иштирокини янада кенгайтиришга қаратилган аниқ таклифлар илгари сурилди. Хусусан, Элчихонанинг амалий кўмагида давлат активлари бўйича тайёрланган инвестиция таклифларини Туркиянинг етакчи холдинглари, тармоқ ассоциациялари ва йирик саноат гуруҳларига мақсадли етказиш механизмини йўлга қўйиш, шунингдек Анқара ёки Истанбул шаҳарларида кенг қамровли инвестиция “Roadshow” тадбирини ташкил этиш таклифи турк томонидан қўллаб-қувватланди.
Томонлар жорий йилдаги Тошкент халқаро инвест форуми доирасида қўшма лойиҳаларни амалга ошириш ва Туркия сармоядорларини Ўзбекистондаги хусусийлаштириш жараёнларига кенг жалб қилиш масалаларини ҳам муҳокама қилди. Форум доирасида инвестиция учун жозибадор бўлган давлат активларининг тақдимоти, соҳавий панель сессиялар, шунингдек B2G ва B2B форматларида учрашувлар ўтказилиши режалаштирилган.
Учрашув икки томонлама иқтисодий ҳамкорликни янада ривожлантириш ва аниқ инвестиция лойиҳалари орқали ўзаро манфаатли шерикликни янги босқичга олиб чиқиш йўлида муҳим қадам сифатида эътироф этилди.

Prospects and opportunities for cooperation between Uzbekistan and Turkey in the field of strategic investments and privatization were discussed
On March 4 of this year, the Director of the State Assets Agency held negotiations with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Turkey to the Republic of Uzbekistan , Mr. Ufuk Ulutaş .
During the meeting, the parties emphasized that Uzbek-Turkish relations are consistently developing in the spirit of high-level trust and strategic partnership , noting that the systemic reforms implemented in recent years have raised investment and trade and economic relations between the two countries to a completely new level.
At the same time, specific proposals were put forward to further expand the participation of Turkish business circles in privatization processes in Uzbekistan . In particular, the Turkish side supported the establishment of a mechanism for targeted delivery of investment proposals for state assets prepared with the practical support of the Embassy to leading Turkish holdings, industry associations and large industrial groups , as well as the organization of a large-scale investment "Roadshow" event in Ankara or Istanbul .
The parties also discussed the implementation of joint projects and the wide involvement of Turkish investors in privatization processes in Uzbekistan within the framework of this year's Tashkent International Investment Forum . The forum is planned to include presentations of state assets attractive for investment, sectoral panel sessions, as well as meetings in B2G and B2B formats.
The meeting was recognized as an important step towards further developing bilateral economic cooperation and bringing the mutually beneficial partnership to a new level through specific investment projects.