Ўзбекистон ва Туркия ўртасида стратегик инвестициялар ва хусусийлаштириш соҳасида ҳамкорлик истиқболлари ва имкониятлари муҳокама қилинди
Жорий йилнинг 4 март санасида Давлат активлари агентлиги директори Туркия Республикасининг Ўзбекистон Республикасидаги Фавқулодда ва Мухтор Элчиси жаноб Уфук Улуташ билан музокаралар ўтказди.
Учрашув давомида томонлар Ўзбекистон–Туркия муносабатлари олий даражадаги ишонч ва стратегик шериклик руҳида изчил ривожланаётганини алоҳида таъкидлаб, кейинги йилларда амалга оширилган тизимли ислоҳотлар икки давлат ўртасидаги инвестициявий ва савдо-иқтисодий алоқаларни мутлақо янги босқичга кўтарганини қайд этди.
Шу билан бирга, турк ишбилармон доираларининг Ўзбекистондаги хусусийлаштириш жараёнларида иштирокини янада кенгайтиришга қаратилган аниқ таклифлар илгари сурилди. Хусусан, Элчихонанинг амалий кўмагида давлат активлари бўйича тайёрланган инвестиция таклифларини Туркиянинг етакчи холдинглари, тармоқ ассоциациялари ва йирик саноат гуруҳларига мақсадли етказиш механизмини йўлга қўйиш, шунингдек Анқара ёки Истанбул шаҳарларида кенг қамровли инвестиция “Roadshow” тадбирини ташкил этиш таклифи турк томонидан қўллаб-қувватланди.
Томонлар жорий йилдаги Тошкент халқаро инвест форуми доирасида қўшма лойиҳаларни амалга ошириш ва Туркия сармоядорларини Ўзбекистондаги хусусийлаштириш жараёнларига кенг жалб қилиш масалаларини ҳам муҳокама қилди. Форум доирасида инвестиция учун жозибадор бўлган давлат активларининг тақдимоти, соҳавий панель сессиялар, шунингдек B2G ва B2B форматларида учрашувлар ўтказилиши режалаштирилган.
Учрашув икки томонлама иқтисодий ҳамкорликни янада ривожлантириш ва аниқ инвестиция лойиҳалари орқали ўзаро манфаатли шерикликни янги босқичга олиб чиқиш йўлида муҳим қадам сифатида эътироф этилди.

Обсуждены перспективы и возможности сотрудничества между Узбекистаном и Турцией в сфере стратегических инвестиций и приватизации
4 марта текущего года директор Агентства госактивов провёл переговоры с Чрезвычайным и Полномочным Послом Турецкой Республики в Республике Узбекистан господином Уфуком Улутаном.
В ходе встречи стороны особо подчеркнули, что отношения между Узбекистаном и Турцией последовательно развиваются в духе высокого доверия и стратегического партнёрства. Отмечено, что системные реформы, реализованные в последние годы, вывели инвестиционные и торгово-экономические связи между двумя странами на новый уровень.
Вместе с тем были выдвинуты конкретные предложения, направленные на дальнейшее расширение участия турецких деловых кругов в процессах приватизации в Узбекистане. В частности, турецкая сторона поддержала предложение о налаживании механизма целевого доведения инвестиционных предложений по государственным активам до ведущих холдингов, отраслевых ассоциаций и крупных промышленных групп Турции при практическом содействии Посольства, а также о проведении масштабного инвестиционного мероприятия формата Roadshow в городах Анкара или Стамбул.
Стороны также обсудили вопросы реализации совместных проектов в рамках Ташкентского международного инвестиционного форума в текущем году, а также широкого привлечения турецких инвесторов к процессам приватизации в Узбекистане. В рамках форума планируется проведение презентаций инвестиционно привлекательных государственных активов, отраслевых панельных сессий, а также встреч в форматах B2G и B2B.
По итогам встречи стороны отметили её как важный шаг на пути дальнейшего развития двустороннего экономического сотрудничества и вывода взаимовыгодного партнёрства на новый этап посредством реализации инвестиционных проектов.