“Tashkent City” халқаро ишбилармонлик маркази ҳудудидаги 3 та кўп қаватли бизнес марказларининг халқаро савдо жараёни юзасидан ахборот
Аввал хабар берилганидек, Давактив агентлиги томонидан "Асакабанк" АЖ, "Ўзсаноатқурилишбанк" АТБ ва АТ "Алоқабанк"га тегишли “Toshkent City” халқаро ишбилармонлик маркази ҳудудидаги янги кўп қаватли бизнес марказларини (кейинги ўринларда – “Бизнес марказлар”) халқаро савдо жараёнининг Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest) босқичи бошланган.
Ушбу Бизнес марказларини хусусийлаштириш жараёнини илғор халқаро тажриба асосида амалга ошириш учун “KPMG” халқаро компанияси (кейинги ўринларда – Консультант) хусусийлаштириш бўйича Консультант ҳамда “Deloitte” халқаро компанияси мустақил баҳоловчи сифатида жалб этилган.
Мазкур босқич доирасида Консультант томонидан кенг қамровли маркетинг ишлари амалга оширилди, жумладан, “KPMG” компаниясининг халқаро инвесторлар тармоғи орқали Бизнес марказлар тўғрисидаги инвестиция тизерлари салоҳиятли инвесторларга юборилди. Натижада, 4 нафар Европа Иттифоқи, БАА ва Туркия давлатларидан бўлган талабгорлар томонидан сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш тўғрисидаги аризалар Консультантга келиб тушган.
• Бизнес марказларни сотиб олиш учун молиявий ресурсларининг етарлилиги;
• Талабгор (консорциум ҳолатида, консорциум аъзоларидан ҳеч бири) ва унинг акциядорлари/иштирокчиларининг ҳеч бири давлат компанияси ёки устав капиталида давлат улуши бўлган компания бўлмаслиги;
• Ўзбекистон Республикасининг 660-II-сонли “Жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштиришга, терроризмни молиялаштиришга ва оммавий қирғин қуролини тарқатишни молиялаштиришга қарши курашиш тўғрисида”ги Қонуни талабларига риоя этилиши;
Консультант томонидан келиб тушган аризаларни ўрганиш натижасида юқоридаги мезон талабларига мувофиқ келадиган 4 нафар талабгорни хусусийлаштириш жараёнининг навбатдаги босқичига ўтказиш ҳамда рақобат муҳитини янада ошириш мақсадида маркетинг ишларини давом эттирган ҳолда янада кўпроқ салоҳиятли инвесторларни ҳам савдо жараёнларига жалб этиш тавсия этилган.
Консультант томонидан  Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest) босқичида ариза берган барча талабгорларга индивидуал равишда хабарнома юборилади, шунингдек, аввал маълум қилинган мезон талабларига мувофиқ деб топилган 4 нафар талабгорларга эса жараён хати “Process letter” орқали навбатдаги босқич тўғрисида батафсил маълумот берилади.
Шу билан бирга, Консультант томонидан рақобат муҳитини таъминлаш мақсадида савдо жараёнларига янада кўпроқ салоҳиятли инвесторларни жалб қилиш ишлари параллел равишда амалга оширилади ва Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest) бўйича аризаларни қабул қилиш давом эттирилади.
• Салтанат Сандикбаева, KPMG шериги: SSandykbayeva@kpmg.com, тел:. +99890-099-21-20;
• Шохрух Охунов, Давактив агентлигининг Департамент бошлиғи: sh.ohunov@davaktiv.uz, тел.: +99871-259-20-23.
Талабгорларга Мажбуриятга эга бўлган таклифларини (BO) тайёрлаш учун Актив тўғрисидаги Ахборотларни ошкор этмаслик тўғрисидаги битим (NDA)ни имзолаган ҳолда Консультант томонидан тайёрланган Бизнес марказларнинг молиявий, юридик ва операцион фаолияти тўғрисидаги маълумотлар, шунингдек, аналитик ҳисоботлар жойланган виртуал маълумотлар хонаси (VDR)га кириш, Бизнес марказларини жойига чиққан ҳолда ўрганиш имконияти берилади.
Консультант томонидан Активни сотиб олиш нархи бўйича Мажбуриятга эга бўлган таклифлар (BO2024 йил 25 ноябрь соат 23:59 (Тошкент вақти билан)га қадар қабул қилинади.
Ушбу эълон ёки унинг мазмунининг бирон-бир қисми мазкур эълон чоп этилишидан келиб чиқиб тахмин қилиниши мумкин бўлган Давактив агентлиги ва “KPMG”нинг Активни сотиш билан боғлиқ бирор-бир шаклдаги мажбурияти сифатида талқин қилинмаслиги керак. Давактив агентлиги ва “KPMG” ўз хоҳишига кўра ҳар қандай вақтда ва ҳар қандай муносабатда, биргаликдаги ёки шахсий жавобгарликни ўз зиммаларига олмасдан:
(ii) турли хил манфаатдор томонлар учун турли хил тартиб-қоидалар бўйича иш тутиш ва/ёки Давактив агентлиги ва KPMG” томонидан кўзда тутилган режа-жадвал ва тартиб доирасида исталган бошқа потенциал харидорни (харидорларни) олдиндан огоҳлантирмасдан чиқариб ташлаган ҳолда бир ёки бир нечта потенциал харидорлар билан музокаралар олиб бориш;

Information on the international sale process of 3 multi-storey business centers on the territory of the international business center "Tashkent City"
As previously reported, the State Assets Management Agency started the Expression of Interest stage of the international sale process of new multi-storey business centers (hereinafter - Business Centers) on the territory of the international business center “Tashkent City” owned by JSC Asakabank, JSCB Uzsanoatkurilishbank and JSC Alokabank.
To carry out the process of privatization of these Business Centers on the basis of the best international practices, the international company KPMG (hereinafter - the Consultant) was attracted as a Consultant on privatization, and as an independent appraiser - the international company Deloitte.
As part of this stage, the Consultant carried out marketing activities, including sending investment teasers of the Business Centers through a wide pool of international contacts of KPMG. As a result, the Consultant received expressions of interest from 4 investors from the EU, UAE and Turkey.
All applications received by the Advisor were reviewed for compliance with the following previously announced criteria:
• Sufficient financial resources to acquire the state shares.
• Compliance with the requirements imposed on the founders (shareholders) of the payment system operator, in accordance with the Regulation “On the procedure for licensing the activities of payment system operators and payment organizations.”
As a result of studying the applications received by the consultant, it was recommended to move 4 applicants meeting the above criteria to the next stage of the privatization process and, in order to further enhance the competitive environment, to continue marketing efforts to attract more potential investors to the sales process.
All Expression of Interest applicants will be notified individually by the Consultant and the 4 applicants meeting the previously announced criteria will receive details of the next stage through a Process letter.
At the same time, in order to ensure a competitive environment, the Consultant will in parallel continue its efforts to attract more potential investors to the sales process and will receive Express of Interest applications.
The contacts on this project:
Information about the next step of the process:
Upon signing the Non-Disclosure Agreement (NDA), participants will have access to a Virtual Data Room (VDR) containing detailed financial, legal and operational information on the Business Centers, including an analytical report prepared by the Consultant, as well as the opportunity to visit the Business Centers for review.
Binding Offers (BO) for the acquisition of the Asset are accepted by the Consultant until 23:59 (Tashkent time) on November 25, 2024.
The State Assets Management Agency expresses its gratitude to all participants who have shown interest in the privatization process and submitted their applications, as well as expresses confidence in further constructive cooperation with applicants who have successfully passed the “Expression of Interest” stage in the acquisition of the Asset.
The State Assets Management Agency and banks reserve the right to change the sequence of the sales process or refuse to sell to or negotiate with any potential buyer(s) at any time without giving a reason.
This announcement, or any part of its contents, should not be construed as a form of commitment on the part of the State Assets Management Agency, the banks or KPMG in relation to the sale of the Assets. The State Assets Management Agency, Banks and KPMG reserve the right to exercise their discretion at any time and in any respect, without accepting joint or individual liability:
(i) make changes to application deadlines;
(ii) follow different procedures in relation to different interested parties, and/or negotiate with one or more potential buyers within the framework of the schedule and procedure established jointly with the State Assets Management Agency, banks and KPMG to the exclusion of any other potential buyer(s) without prior notice;
(iv) terminate any discussions or negotiations with any potential buyer(s) in relation to the Transaction at any time without giving any reason.