“Бойсункўмир” МЧЖнинг очиқ савдо жараёнлари бошланди
Тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, Давлат активлари агентлиги “Бойсункўмир” МЧЖ устав капиталидаги 100 фоиз давлат улушини (кейинги ўринларда – Актив) очиқ савдо жараёнлари бошланганини эълон қилади.
Хусусийлаштириш жараёнини самарали ташкил этиш мақсадида, “Alkes Research” МЧЖ (кейинги ўринларда – Консультант) хусусийлаштириш бўйича консультант сифатида жалб этилган.
• Сурхондарё вилояти, Бойсун туманида жойлашган;
• “Бойсун” кўмир конининг “Жанубий” участкасида 2055 йилга қадар қазиб олиш ҳуқуқига эга
Савдо жараёни ҳақида:
Хусусийлаштириш жараёни маҳаллий ва халқаро иштирокчилар учун очиқ бўлиб, икки босқичда амалга оширилади:
1. Cотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (EoI);
2. Мажбуриятга эга бўлган таклифлар тақдим этиш (BO).
EoI босқичи талаблари:
Талабгорлар қуйидаги маълумотлар билан EoI аризаларини тақдим этишлари керак:
1. Талабгор ҳақида қисқача маълумот (рўйхатдан ўтганлиги тўғрисида маълумот, фаолият тури).
2. Устав капиталида 5% ва ундан ортиқ улушга эга акциядорлар/иштирокчилар ва якуний бенефициарлар тўғрисида маълумот.
3. Охирги 3 йил учун молиявий ҳисоботлар.
EoI аризалари талабгор хоҳишига кўра ўзбек, рус ёки инглиз тилларида тайёрланиб, 2025 йил 20 сентябр соат 23:59 (Тошкент вақти)га қадар info@alkes.co электрон манзилига юборилиши керак.
Саралаш мезонлари:
• Талабгор (консорциум ҳолатида, консорциум аъзоларидан ҳеч бири) ҳеч бири давлат компанияси эмаслиги;
• Талабгор (консорциум ҳолатида, консорциум аъзоларидан ҳеч бири) ва унинг тегишли шахсларидан ҳеч бири Европа Иттифоқи ва АҚШнинг, шунингдек йирик халқаро молия институтларининг (Жаҳон банки, Европа тикланиш ва тараққиёт банки, Осиё тараққиёт банки) санкциялари рўйхатига киритилмаган бўлиши. Шу билан бирга, ариза топширилган санада талабгорлар санкцияланган шахс(лар) ёки юқорида айтиб ўтилган санкция органлари томонидан ҳар қандай иш ёки тергов объекти(лари) бўлмаслиги, талабгорлар (консорциум ҳолатида, консорциум аъзоларидан ҳеч бири) ва унинг тегишли шахсларидан ҳеч бири юқорида айтиб ўтилган муассасалар ва давлатларнинг санкциялар режимига зид бўлган ҳар қандай фаолиятга (тўғридан-тўғри ёки бирон бир шўба корхонаси орқали) жалб этилмаган бўлишлари ва Талабгор (консорциум ҳолатида, консорциум аъзоларидан ҳеч бири), шунингдек унинг тегишли шахсларидан бирортасининг асосий молиялаштирувчи томонлари ёки кредиторлари санкциядаги шахслар ёки санкциядаги шахсларга тегишли бўлган ёки улар томонидан эгалик ва назорат қилинадиган банклар ёки молия институтлари бўлмаслиги.
EoI босқичи якунлангач, навбатдаги босқичга ўтганлар рўйхати шакллантирилади ва Давлат активлари агентлиги томонидан мазкур босқич натижаси бўйича тегишли эълон берилади.
Консультант томонидан қизиқиш билдирган барча талабгорларга Жараён хати (Process Letter) орқали жараён натижалари ва кейинги босқич тўғрисида индивидуал равишда хабардор қилинади.
Кейинги босқич бўйича қисқа маълумот:
BO босқичига ўтган иштирокчилар билан Ахборотни ошкор этмаслик тўғрисидаги битим (NDA) имзоланади ҳамда виртуал маълумотлар хонасига (VDR) кириш, шунингдек, Консультант томонидан тайёрланган молиявий, солиқ ва юридик таҳлилий ҳисоботларни ўрганиш, Активга ташриф буюриш имконияти яратилади.
Мажбуриятга эга бўлган таклифлар (BO)ни тақдим этишдан аввал жамиятнинг фаолият соҳасининг ривожланиш стратегиясини инобатга олган ҳолда хусусийлаштирилиш ва келгуси фаолиятига қўйиладиган талабларга оид Савдонинг асосий шартлари бўйича Битим (Term Sheet) имзоланиши талаб этилади, шунингдек таклиф қийматининг камида 1% миқдорида кафолат тўлови талаб этилади.
Ушбу эълон чоп этилгандан сўнг Консультант Активни тарғиб қилиш, инвестиция тизерларини тарқатиш ва инвесторлар билан фаол мулоқотга киришиш бўйича комплекс чора-тадбирларни амалга оширади.
Давлат активлари агентлиги Консультант билан ҳамкорликда савдонинг ҳар бир босқичи тўғрисида жамоатчиликка ахборот бериб, иштирокчиларни хабардор қилиб борилишини таъминлайди.
Алоқа учун:
• Одил Мусаев, “Alkes Research” МЧЖ – omusaev@alkes.co, тел.: +998(99) 928-88-29
• Илёсбек Абдужамбулов, Давлат активлари агентлиги – i.abdujambulov@davaktiv.uz, тел.: +998(71) 259-21-50
Ушбу эълон ёки унинг мазмунининг бирон-бир қисми мазкур эълон чоп этилишидан келиб чиқиб тахмин қилиниши мумкин бўлган Давлат активлари агентлигининг Активни сотиш билан боғлиқ бирор-бир шаклдаги мажбурияти сифатида талқин қилинмаслиги керак. Давлат активлари агентлиги ўз хоҳишига кўра ҳар қандай вақтда ва ҳар қандай муносабатда, биргаликдаги ёки шахсий жавобгарликни ўз зиммаларига олмасдан:

Согласно соответствующим программам приватизации, Агентство государственных активов объявляет о начале открытого процесса торгов 100% государственной доли в уставном капитале ООО «Бойсункўмир» (далее – «Актив»).
В целях эффективной организации процесса приватизации в качестве консультанта по приватизации была привлечена компания ООО «Alkes Research» (далее – Консультант).
• Расположен в Байсунском районе Сурхандарьинской области;
• Имеет право на добычу угля на участке «Южный» Бойсунского угольного месторождения до 2055 года.
Процесс приватизации открыт для местных и международных участников и будет осуществляться в два этапа.
• Выражение заинтересованности (EoI);
• сбор Обязывающих предложений (BO).
Требования этапа EoI:
Претендентам необходимо предоставить заявки о выражении заинтересованности (EoI) со следующей информацией:
• Краткая информация об Участнике (включая справку о регистрации, вид деятельности).
• Данные об акционерах/участниках, владеющих более 5% доли в уставном капитале Участника (с указанием доли собственности), а также о конечных бенефициарах.
• Финансовая отчетность за последние 3 финансовые года.
Заявки о выражении заинтересованности (EoI) могут быть подготовлены на узбекском, русском или английском языках и должны быть отправлены до 23:59 (по ташкентскому времени) 20 сентября 2025 года на следующий адрес электронной почты: info@alkes.co.
Критерии отбора:
• достаточность финансовых ресурсов для приобретения Актива;
• ни Претендент (а в случае Консорциума, ни один из Членов Консорциума) не должен/(ы) быть государственной компанией;
• ни Претендент (а в случае Консорциума, ни один из Членов Консорциума) не должен/(ы) быть внесенным в публичные санкционные листы Европейского союза и США, а также любого из крупнейших международных банков развития (Всемирный Банк, Европейский Банк Реконструкции и Развития, Азиатский Банк Развития), или на дату подачи Заявки не должен/(ы) быть подсанкционным/(и) лицом/(ами) или объектом/(ами) какого-либо разбирательства, или расследования со стороны вышеупомянутых санкционных властей. Также, ни Претендент (а в случае Консорциума ни один из Членов Консорциума), ни кто-либо из его/их связанных лиц не должны быть любым образом вовлечены в какую-либо деятельность (напрямую или через какую-либо дочернюю компанию), идущей вразрез с санкционным режимом вышеупомянутых институтов и государств и, ни Претендент(а в случае Консорциума, ни один из Членов Консорциума), ни кто-либо из его/их Связанных лиц не должны иметь в качестве основных финансирующих сторон или кредиторов банки или финансовые учреждения, являющиеся подсанкционными лицами, или лицами, подконтрольными или принадлежащими подсанкционным лицам.
После завершения этапа EoI будет сформирован список лиц, прошедших на следующий этап, и Агентство государственных активов сделает соответствующее объявление о результатах этого этапа.
Все заинтересованные заявители будут индивидуально уведомлены Консультантом о результатах процесса и следующем этапе посредством процедурного письма (Process Letter).
Краткая информация о следующем этапе:
С прошедшими на этап BO участниками будет подписано Соглашение о неразглашении информации (NDA), в рамках которого им будет предоставлен доступ к виртуальной комнате данных (VDR), а также возможность ознакомиться с финансовыми, налоговыми и юридическими аналитическими отчетами, подготовленными Консультантом, и посетить Актив.
Перед подачей Обязывающих предложений (BO), с учетом стратегии развития сферы деятельности общества, участникам предоставляется Соглашение об основных условиях приобретения Актива и его дальнейшей деятельности (Term Sheet), а также требуется внесение гарантийного платежа в размере не менее 1% от предлагаемой cуммы.
После публикации настоящего объявления Консультант реализует комплекс мер по продвижению Актива, распространению инвестиционных тизеров и ведению активного диалога с инвесторами.
Агентство государственных активов в сотрудничестве с Консультантом будет предоставлять общественности информацию о каждом этапе процесса торгов и обеспечивать информирование участников.
• Одил Мусаев, Директор ООО «Alkes Research»: omusaev@alkes.co, тел.: +998(99) 928-88-29;
• Илёсбек Абдужамбулов, ответственный сотрудник Агентства государственных активов: i.abdujambulov@davaktiv.uz  тел.: +998(71) 259-21-50.
Настоящее объявление, или какая-либо часть его содержания не должны рассматриваться как форма обязательства со стороны Агентства государственных активов в отношении продажи Актива, что можно было бы предположить в связи с публикацией настоящего объявления. Агентство государственных активов оставляет за собой право по своему усмотрению в любое время и в любом отношении, не принимая совместной или индивидуальной ответственности.