Давлат активлари агентлиги Навоий вилояти ёшлари билан очиқ мулоқот ўтказди
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2025 йил 14 февраль куни ёшлар билан мулоқот тарзида ўтказилган видеоселектор йиғилишида белгиланган топшириқларга мувофиқ, «Ёшлар баланси» асосида алоҳида эътибор талаб этадиган ёшларни вазирлик ва идоралар, шунингдек, маҳаллий ижро этувчи ҳокимият органлари раҳбарларига бириктириш доирасида, ёрдамга муҳтож ва алоҳида қўллаб-қувватлашга эҳтиёж сезадиган ёшларнинг манзилли рўйхати шакллантирилиб, Маҳаллаларда ёшлар билан ишлаш масалаларини мувофиқлаштириш бўйича Республика комиссиясининг баёни асосида Давлат активларини бошқариш агентлигига Навоий вилояти Хатирчи туманидан жами 37 нафар ёш бириктирилди. Жумладан, «Оқ олтин» МФЙдан 8 нафар, «Қўрғонтепа» МФЙдан 11 нафар, «Уйшин» МФЙдан 9 нафар ва «Кўксарой» МФЙдан 9 нафар ёшлар киритилган.
Шу асосда, Давлат активларини бошқариш агентлиги масъуллари Навоий вилоятинининг агентликка бириктирилган ёшлари билан учрашув ўтказди.
Тадбирда Давлат активлари агентлиги директорининг маслаҳатчиси Ф.Тўраев, Хатирчи тумани ҳокими У.Адизов, Ёшлар ишлари агентлиги Навоий вилояти ҳудудий бошқармаси бошлиғи У.Бахромов иштирок этди. Унда ёшларнинг бугунги кундаги мавжуд муаммолари, қизиқишлари билан яқиндан танишилиб, уларнинг таклиф ва фикр-мулоҳазалари ўрганиб чиқилди.
Учрашув давомида ёшларнинг бандлигини таъминлаш, уларнинг ижтимоий ҳаётга фаол жалб этиш ҳамда маҳаллаларда ёшлар билан тизимли ишлаш бўйича сўз юритилди.
Ўз навбатида ёшларнинг фаолият юритаётган соҳаси, қизиқишлари, бугунги кундаги мавжуд муаммолари ва бандлигини таъминлаш мақсадида, Давлат активлари агентлиги номидан 4 нафар ёшларга пайвандчилик ишлари учун устачилик анжомлари11 нафар ёшларга уй шароитида тикувчилик фаолияти учун тикув машиналари2 нафар ёшга бириктирилган ер участкаларидан мақсадли фойдаланиш учун қишлоқ хўжалиги техникалари ҳамда дастурий маҳсулотлар ишлаб чиқариш учун 1 та компьютер жиҳози топширилди.
Бу учрашувлар давомида ёшларнинг муаммоларини ўз вақтида аниқлаш ва уларни ҳал этишга қаратилган амалий чораларни самарали амалга ошириш имконини бермоқда.

Агентство по управлению государственными активами провело открытый диалог с молодежью Навоийской области
В соответствии с поручениями, определёнными на видеоселекторном совещании, проведённом Президентом Республики Узбекистан 14 февраля 2025 года в формате диалога с молодёжью, в рамках прикрепления требующих особого внимания молодых людей к руководителям министерств и ведомств, а также местных исполнительных органов власти на основе «Молодёжного баланса», был сформирован адресный список нуждающихся в помощи и особой поддержке. На основании протокола Республиканской комиссии по координации вопросов работы с молодёжью в махаллях к Агентству по управлению государственными активами были прикреплены 37 молодых людей из Хатирчинского района Навоийской области. В частности, 8 человек из МСГ «Оқ олтин», 11 человек из МСГ «Қургонтепа», 9 человек из МСГ «Уйшин» и 9 человек из МСГ «Кўксарой».
На этой основе представители Агентства по управлению государственными активами провели встречу с молодёжью Навоийской области, закреплённой за агентством.
В мероприятии приняли участие советник директора Агентства по управлению государственными активами Ф. Тураев, хоким Хатирчинского района У. Адизов, начальник территориального управления Агентства по делам молодежи Навоийской области У. Бахрамов. В ходе встречи были подробно рассмотрены актуальные проблемы и интересы молодежи, изучены их предложения и мнения.
В ходе встречи обсуждались вопросы обеспечения занятости молодежи, их активного вовлечения в общественную жизнь, а также системной работы с молодежью в махаллях.
В свою очередь, с целью поддержки занятости молодежи с учётом их сферы деятельности, интересов и существующих проблем, от имени Агентства по управлению государственными активами 4 молодым людям были вручены инструменты для сварочных работ11 молодым вручили швейные машины для организации швейного дела на дому, 2 молодым сельскохозяйственную технику для целевого использования закреплённых земельных участков, а также один комплект компьютерного оборудования для разработки программного обеспечения.
Подобные встречи позволяют своевременно выявлять проблемы молодежи и эффективно реализовывать практические меры по их решению.