Ўзбекистонда хусусийлаштириш жараёнлари ва давлатнинг иқтисодиётдаги иштирокини қисқартириш жадаллашмоқда
Ўзбекистонда давлат активларини реализация қилишнинг янги механизмлари жорий этилиб, инвесторлар учун қўшимча шарт-шароитлар яратилмоқда ва хусусий секторнинг имкониятлари кенгайтирилмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2026 йил 28 августдаги «Иқтисодиётда давлат иштирокини қисқартириш ва хусусийлаштириш жараёнларини жадаллаштириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида»ги ПФ-177-сон Фармонига мувофиқ, хусусийлаштириш дастури доирасида 84 та хўжалик жамиятидаги давлат улушлари1 242 та кўчмас мулк объекти ҳамда тадбиркорлик ва шаҳарсозлик мақсадлари учун қарийб 8 минг гектар ер участкалари савдога чиқарилиши режалаштирилмоқда.
Шунингдек, давлат иштирокидаги 85 та корхона тугатилади ёки қайта ташкил этилади.
Бундан ташқари, аввал сотилмаган 84 та актив бошланғич нархи 1 миллион сўм этиб белгиланиб, қайта аукционга чиқарилади.
Савдога чиқариладиган активларнинг умумий қиймати 100 триллион сўмни ташкил этади. Уларни реализация қилишдан йил якунига қадар камида 14 триллион сўм тушум олиш кутилмоқда.
Фармон билан тадбиркорларнинг таклифлари асосида давлат активларини реализация қилишнинг янги механизмлари жорий этилиб, уларни харид қилиш янада қулайлаштирилади.
Хусусан, активни харид қилишда аванс тўлови 15 фоиз этиб белгиланади (аввал 35 фоиз эди), қолган миқдорни эса фоиз ҳисобланмаган ҳолда босқичма-босқич тўлаш мумкин бўлади (аввал ўртача 14 фоиз устама қўлланилган).
Йирик битимлар учун қўшимча тўлов шартлари ҳам белгиланади:  “__________”
• актив қийматини олти ой ичида тўлиқ тўлаган харидорларга 25 фоиз миқдорида чегирма тақдим этилади (аввалги тартибга кўра, тўлов бир ой ичида тўлиқ амалга оширилганда 14 фоиз чегирма берилган);
• актив қийматининг 35 фоизини уч ой ичида тўлаш шарти билан қолган миқдорни 5 йилгача, 50 фоизини олти ой ичида тўлаш шарти билан эса 7 йилгача фоиз ҳисобланмаган ҳолда бўлиб тўлашга рухсат этилади.
Савдоларнинг самарадорлигини ошириш мақсадида активларни сотишнинг янги механизмлари жорий этилади. Агар актив уч ой давомида сотилмаса, нархни босқичма-босқич пасайтириш механизми қўлланилади.
Айрим ҳолларда “гибрид аукцион” механизми ҳам қўлланилиши мумкин бўлиб, у савдо жараёнида нархни пасайтириш ва кейинчалик ошириш механизмларини бирлаштириш имконини беради.
Энг муҳими, ушбу янги механизмлар ва имтиёзлар давлат иштирокидаги тижорат банклари балансидаги активларни реализация қилишда ҳам қўлланилиши мумкин.
Қабул қилинган ҳужжатда ер участкаларининг инвестициявий жозибадорлигини оширишга алоҳида эътибор қаратилган. Ер участкаларини “тайёр пакет” тамойили асосида сотиш механизми жорий этилиб, бунда муҳандислик-коммуникация тармоқларига уланишнинг техник шартлари ва зарур рухсат берувчи ҳужжатлар олдиндан тайёрланади.
Шу билан бирга, йирик давлат олий таълим муассасалари ва ихтисослаштирилган тиббиёт марказларини босқичма-босқич тижоратлаштириш ҳамда хусусий инвесторлар ва молиявий воситаларни жалб этиш имкониятлари яратилади.
Мазкур чора-тадбирларни амалга ошириш давлатнинг иқтисодиётнинг рақобатли тармоқларидаги иштирокини янада қисқартириш, хусусий тадбиркорликни ривожлантириш, мамлакатнинг инвестициявий жозибадорлигини ошириш ва давлат активларидан янада самарали фойдаланишга қаратилган.

В Узбекистане ускоряются процессы приватизации и сокращения участия государства в экономике
В Узбекистане внедряются новые механизмы реализации государственных активов, создаются дополнительные условия для инвесторов и расширяются возможности для частного сектора.
Указом Президента Республики Узбекистан от 28 августа 2026 года № УП-177 “О дополнительных мерах по сокращению участия государства в экономике и ускорению процессов приватизации”, в рамках программы приватизации планируется выставить на торги новые государственные доли в 84 хозяйственных обществах1 242 объектов недвижимости и около 8 тысяч гектаров земельных участков для предпринимательских и градостроительных целей. Об этом ранее было озвучено Президентом на встрече с предпринимателями в формате открытого диалога в августе этого года.
Кроме того, предусмотрена ликвидация и реорганизация 85 предприятий с государственным участием.
Также 84 объекта, которые ранее не были проданы, будут повторно выставлены на аукцион со стартовой ценой “1 миллион сумов”.
Общая стоимость выставляемых на торги активов составляет 100 триллионов сумов. Ожидается, что от их реализации до конца года поступит не менее 14 триллионов сумов.
Указом внедряются новые механизмы реализации на основе предложений предпринимателей, которые сделают приобретение госактивов более доступным.
В частности, авансовый платеж при покупке предлагается установитьна уровне 15% (ранее он составлял 35%), оставшуюся сумму можно будет выплачивать поэтапно без начисления процентов (ранее применялась надбавка в среднем 14%).
Для крупных сделок предусмотрены дополнительные условия оплаты:
• покупатели, полностью оплатившие стоимость приобретенного актива в течение шести месяцев, смогут получить скидку в размере 25% (согласно прежнему порядку, скидка в размере 14% предоставлялась при полной оплате в течение 1 месяца);
• разрешается осуществлять выплаты в рассрочку без начисления процентов, сроком до 5 лет — при оплате 35% стоимости актива в течение 3 месяцев, сроком до 7 лет — при оплате 50% стоимости актива в течение 6 месяцев.
Для повышения эффективности торгов применяются новые механизмы продажи. Если актив не будет реализован в течение трех месяцев, будет применяться механизм пошагового снижения цены.
В отдельных случаях также может применяться механизм “гибридного аукциона”, позволяющий сочетать снижение и последующее повышение цены в ходе торгов.
Самое главное, данные новые механизмы и льготы разрешается применять при реализации активов, находящихся на балансе коммерческих банков с государственным участием.
В принятом документе отдельное внимание уделено повышению инвестиционной привлекательности земельных участков. Предусматривается механизм продажи земли по принципу “готового пакета” – с заранее подготовленными техническими условиями подключения к инженерным сетям и необходимыми разрешительными документами.
Вместе с этим будет осуществлена постепенная коммерциализация крупных государственных высших образовательных учреждений и специализированных медицинских центров с возможностью привлечения частных инвесторов, а также финансовых инструментов.
Реализация данных мер направлена на дальнейшее сокращение участия государства в конкурентных секторах экономики, развитие частного предпринимательства, повышение инвестиционной привлекательности страны и более эффективное использование государственных активов.